W dniu 9 września obchodziliśmy Światowy Dzień Alkoholowego Zespołu Płodowego (skrót: FAS) i z tej okazji Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu wraz z Miejską Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych włączając się w profilaktykę FAS zorganizowali w dniach 19-20 września warsztaty dla lublinieckiej młodzieży pt. "Impreza trwa chwilę, FAS zostaje na całe życie".
W tym roku warsztaty odbyły się w 4 lublinieckich szkołach podstawowych dla uczniów klas siódmych i ośmych, a ekspertem prowadzącym była psycholog Pani Aleksandra Czopik, która aktualnie jest w trakcie studiów na kierunku lekarskim na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Celem warsztatów było uwrażliwienie młodych ludzi na problemy spożywania alkoholu w okresie ciąży, a także przedstawienie problemów z jakimi borykają się dzieci obciążone zespołem FAS czy FASD, co zostało zaprezentowane uczniom na przykładzie filmu: "Nikola-historia prawdziwa" będącym autentyczną historią o trudach życia małej dziewczynki z zespołem FAS.
Według Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) jest najczęściej występującym neurorozwojowym zaburzeniem rozpoznawanym u dzieci. W związku z czym niezmiernie ważna jest ciągła edukacja dzieci, młodzieży, a także dorosłych, mających wpływ na wychowanie młodych ludzi - przyszłych rodziców.
– chory, niepełnosprawny, doznający przemocy, uzależniony, ubogi, niezaradny, w podeszłym wieku, samotny, bezdomny, nieporadny w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i innych małych czy dużych kryzysach.