Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Wyprawka szkolna dla uczniów niepełnosprawnych

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu informuje o pomocy dla uczniów niepełnosprawnych w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w ramach „Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym na lata 2023-2025”. Pomoc jest udzielana m.in. na wniosek opiekunów ucznia albo pełnoletniego ucznia, nauczyciela. Wniosek składa się do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2023/2024 w terminie do 6 października 2023r.

Szczegółowe informacje o programie i załączniki znajdują się na stronie internetowej: www.lubliniec.eu zakładka: EDUKACJA/Wyprawka szkolna.

Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu w szczególności:

  1. włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,
  2. pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej),
  3. wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.

Poza powyższymi działaniami realizowanymi w ramach działań statutowych organizacji, prowadzone będą również działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w formie:

  1. warsztatów kulinarnych dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
  2. warsztatów dietetycznych i dotyczących zdrowego żywienia,
  3. programów edukacyjnych mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
  4. warsztatów edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych),
  5. inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebującychwynikające z potrzeb zgłaszanych przez uczestników biorących udział w programie POPŻ.

Dodatkowo, każda z organizacji partnerskich regionalnych (OPR – np. Banki Żywności) i organizacji partnerskich lokalnych (OPL – m.in. organizacje partnerskie Banków  Żywności) we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) zobowiązana jest:

  1. dostarczać odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mogą skorzystać z działań w ramach projektów EFS oraz pomoc osobom potrzebującym w korzystaniu z takich działań,
  2. współpracować z OPS w celu udzielenia pomocy osobom korzystającym ze wsparcia FEAD na drodze do aktywizacji społecznej,
  3. oceniać w uzgodnieniu z OPS czy poszczególne osoby objęte pomocą żywnościową wymagają wsparcia aktywizacyjnego oraz informować odbiorców końcowych o możliwościach uzyskania takiego wsparcia ze środków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o możliwości uczestnictwa w konkretnych projektach),
  4. kierować osoby zgłaszające chęć korzystania z pomocy żywnościowej do OPS celem oceny w zakresie możliwości objęcia wsparciem aktywizacyjnym.

Pomoc Żywnościowa jest dystrybuowana z Banków Żywności  [Organizacja Partnerska Regionalna – OPR] do Organizacji Charytatywnych [Organizacji  Partnerskich Lokalnych – OPL].

Ilość wyświetleń: 193

Aktualności

Sprawdź co się u nas dzieje

MOPS organizuje seminarium szkoleniowe

666273-autism-7035405-1280-16855292041[1]

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 [POPŻ] współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Pexels-cottonbro-studio-6591166

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Powiecie Lublinieckim

80e067-pexels-mikhail-nilov-7731323[1]

„Złota Rączka” dla lublinieckich seniorów!

D51247-zlotaraczka-16920002141[1]

Stypendium szkolne 2023/2024

Pexels-max-fischer-5211446

Kolejne seminarium szkoleniowe za nami! „PRZECIWDZIAŁANIE PATOLOGIOM SPOŁECZNYM W KONTEKŚCIE PRACY Z KLIENTEM W SPEKTRUM AUTYZMU”

574516-1686575104018-16866400761[1]

15 kwietnia Światowy Dzień Trzeźwości

Istockphoto-1281811365-612x612

"Impreza trwa chwilę, FAS zostaje na całe życie - warsztaty profilaktyczne dla lublinieckiej młodzieży"

FaS

Wyprawka szkolna dla uczniów niepełnosprawnych

Pexels-pavel-danilyuk-8423037

Reagujmy na przemoc

38a304-apelplakat-16842207551[1]

Jesteśmy tam gdzie jest ktoś w potrzebie

– chory, niepełnosprawny, doznający przemocy, uzależniony, ubogi, niezaradny, w podeszłym wieku, samotny, bezdomny, nieporadny  w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i innych małych czy dużych kryzysach.