Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Nowe spojrzenie na temat przemocy domowej – podsumowanie szkolenia z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

W dniu 5 lipca 2023 r. w „LUBITECE” odbyło się seminarium szkoleniowe pt. „Rozwiązywanie problemu przemocy domowej w świetle nowelizacji ustawy o przeciwdziałania przemocy domowej – praca grup diagnostyczno – pomocowych,  oddziaływania wobec osób stosujących przemoc”, które zorganizował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lublińcu wraz z Zespołem Interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Szkolenie zorganizowane zostało w związku z  nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, która do dnia 22 czerwca 2023 r. funkcjonowała jako ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

W szkoleniu uczestniczyli pracownicy instytucji zajmujących się procedurą „Niebieskie Karty”, w szczególności pracownicy socjalni, asystenci rodzinni Ośrodka, a także funkcjonariusze policji. Seminarium prowadziła  psycholog Liliana Krzywicka, członek Rady Certyfikującej Sekcji Interwencji Kryzysowej PTP i Ogólnopolskiej Rady Ekspertów do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Warszawie, certyfikowany Specjalista ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Tematyka szkolenia choć trudna, została przekazana uczestnikom w praktyczny i przystępny sposób. Prowadząca dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami z problemem przemocy zwróciła uwagę na najważniejsze zmiany wprowadzone w nowelizacji ustawy. Zmianie uległa dotychczasowa definicja przemocy w rodzinie na przemoc domową, a w jej treści uwzględniono kwestię przemocy ekonomicznej, seksualnej  oraz cyberprzemocy. Regulacja dodała również nową definicję osoby doznającej przemocy domowej – rozszerzając tym samym katalog osób doznających przemocy, np. na inne osoby bliskie pozostające obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania (ochrona osób które zakończyły związek, a nadal doznają przemocy domowej ze strony byłego partnera). Niezwykle ważną zmianą dla ochrony dzieci doznających przemocy domowej, w tym rozpoczęcia procedury „Niebieskie Karty” jest wprowadzony zapis, iż dziecko, które jest świadkiem przemocy domowej uznawane jest za osobę doznającą przemocy domowej. W tym miejscu prowadząca zwróciła szczególną uwagę na dzieci krzywdzone z powodu alienacji rodzicielskiej w sprawach okołorozwodowych.

Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami postępowania wobec osób doznających przemocy domowej i osób stosujących przemoc domową. Wobec tej drugiej kategorii osób ustawodawca wprowadza kilka ważnych działań prowadzących do zaprzestania dalszego krzywdzenia osób, w tym uniemożliwienie osobie stosującej przemoc domową korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania, zakazanie kontaktowania się i zbliżania, a także skierowanie do uczestnictwa w programie korekcyjno – edukacyjnym bądź psychologiczno – terapeutycznym. Takie rozwiązanie ma na celu wykształcenie u osób stosujących przemoc umiejętności samokontroli. Osoba stosująca przemoc będzie miała obowiązek uczestniczenia w wybranym programie, a za niedopełnienie tego obowiązku przewidziana została kara ograniczenia wolności lub kara grzywny.

Szkolenie było cennym źródłem wiedzy, umożliwiło wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami służb na co dzień pracujących z osobami z problemem przemocy domowej.

Ilość wyświetleń: 126

Aktualności

Sprawdź co się u nas dzieje

"Impreza trwa chwilę, FAS zostaje na całe życie - warsztaty profilaktyczne dla lublinieckiej młodzieży"

FaS

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 [POPŻ] współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Pexels-cottonbro-studio-6591166

„TY I JA - RAZEM KU SAMODZIELNOŚCI” 2023 MOPS REALIZUJE KOLEJNY PROJEKT! 22 maja 2023

Pexels-alex-green-5699432 (1)

Kolejne seminarium szkoleniowe za nami! „PRZECIWDZIAŁANIE PATOLOGIOM SPOŁECZNYM W KONTEKŚCIE PRACY Z KLIENTEM W SPEKTRUM AUTYZMU”

574516-1686575104018-16866400761[1]

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja w Powiecie Lublinieckim

80e067-pexels-mikhail-nilov-7731323[1]

Wyprawka szkolna dla uczniów niepełnosprawnych

Pexels-pavel-danilyuk-8423037

15 kwietnia Światowy Dzień Trzeźwości

Istockphoto-1281811365-612x612

Nowe spojrzenie na temat przemocy domowej – podsumowanie szkolenia z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej

C7b32f-20230705-104354-3-16889918001[1]

Reagujmy na przemoc

38a304-apelplakat-16842207551[1]

Stypendium szkolne 2023/2024

Pexels-max-fischer-5211446

Jesteśmy tam gdzie jest ktoś w potrzebie

– chory, niepełnosprawny, doznający przemocy, uzależniony, ubogi, niezaradny, w podeszłym wieku, samotny, bezdomny, nieporadny  w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i innych małych czy dużych kryzysach.